Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Wybory prezydenckie 2020

Komentarze do wydarzeń politycznych
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

3 lat temu

Wspieramy każdą akcję, która ma na celu podniesienie frekwencji w wyborach!
bitwa.jpg
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

3 lat temu

Jak głosowali Redzianie?
Załączniki
wyniki.JPG
wyniki.JPG (47,19 KiB) Przejrzano 13703 razy
Wicek
Wygadany Lider
2522 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 13 lat temu

3 lat temu

walczyliśmy dzielnie o te 30 tys zł
ale niestety nie tym razem

Frekwencja w gminach od 10 do 30 tys. mieszkańców

Władysławowo 78,72 %
Kosakowo 75,93 %
Kolbudy 70,53 %
Reda 69,58 %
Sierakowice 69,48 %
Szemud 67,71 %
Stężyca 66,71 %
Gmina Wejherowo 66,07 %
Luzino 65,61 %
Gmina Puck 64,63 %
Miasto Puck 64,17 %
Gmina Tczew 62,00 %
Somonino 60,14 %
Łęczyce 58,58 %
Nowy Dwór Gda. 56,08 %
Pelplin 55,52 %
Gniew 54,14 %
Trąbki Wielkie 54,10 %

na uwagę zasługuje frekwencja w SP 2.
Ponad 74 % :shock:
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

3 lat temu

Generalnie, widać że jako jedyne szanse miały miejscowości turystyczne, gdzie głosy także oddawali przyjezdni turyści.
Ale myślę, że Reda nie potrzebowała wcale takich zachęt :)
Robin
Częsty Bywalec
464 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

3 lat temu

Jak to jest z tymi turystami? Skoro małe miejscowości zwiększają w sezonie swój "stan posiadania" kilkukrotnie, to licząc turystów można osiągnąć frekwencję rzędu kilkuset procent :scratch: :lol: ?
Swoją drogą gratuluję wszystkim kolejnego potwierdzenia przynależności do światłej części społeczeństwa zarówno biorąc pod uwagę frekwencję, jaki i wyniki. Zawsze razem z Rumią mamy takie same wyniki jak duże trójmiasto. Wejherowo tradycyjnie nieco odstaje, a już dalej to lepiej nie wspominać.
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

3 lat temu

No wydaje mi się, że frekwencja jest wynikiem stosunku oddanych głosów do liczby uprawnionych. Więc każdy dodatkowy głos spoza listy mieszkańców zwiększa frekwencję. Więc trzeba turystów namawiać do głosowania w Redzie :)
rkwiat
Bywalec
156 postów
Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

3 lat temu

A propos wyników wyborów w Redzie, warto wspomnieć, że w obwodzie nr 3 ( Garncarska, Obwodowa, Osadnicza ...itd ) "podium" wyglądało następująco: 1. Rafał Trzaskowski - 790, 2. Szymon Hołownia - 426, 3. Andrzej Duda - 351 głosów.
Robin
Częsty Bywalec
464 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

3 lat temu

Brawo Reda. Jak zwykle nie zawiodła. Zawsze mogłoby być lepiej, ale wstydu nie ma. Wyniki lepsze niż w kraju - tradycyjnie.
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

3 lat temu

Ciekawe są relacje osób, które wyjechały na wieś, by pełnić role mężów zaufania w komisjach. Poniżej bardzo pouczający (przynajmniej dla mnie) wpis:
Marcin Krasoń
Zobaczyłem wybory od środka. No i mi się ulało.

Pojechaliśmy we troje na Podlasie jako obserwatorzy wyborów (formalnie nazywa się to mąż zaufania). W skrócie: jest ogrom nieprawidłowości, które mają miejsce podczas wyborów i choć nie wynikają one moim zdaniem z chęci fałszowania wyników, to mogą takowe umożliwiać i do nich prowadzić. To jest mega poważny problem i moim zdaniem dzieje się głównie na wsiach, dlatego możesz nie czytać tego posta do końca, ale przy kolejnych wyborach ZAANGAŻUJ SIĘ!

Ale po kolei.

➡️ Na dzień dobry przewodnicząca komisji w dość niemiły sposób próbowała podważyć moje dokumenty. „Masz (!) nieważne upoważnienie.”. Cierpliwie tłumaczyłem co i jak, wyszła wykonać kilka telefonów i do tematu nie wróciła, bo oczywiście miałem rację.

➡️ Liczba wyborców zdziwionych tym, że muszą zaprezentować dowód osobistych przekroczyła moje oczekiwania. „A co to za nowe pomysły?”, „A po co dowód?” i tak dalej. Tak, gdyby nie moja obecność, nikt nie sprawdzałby dowodów tożsamości. I to nie tylko znajomym - myślę, że tu czy tam udałoby się wejść, powiedzieć, że jesteś Jan Kowalski ze wsi Pacanowo i oddać głos.

➡️ Komisja kompletnie nie zwracała uwagę na „głosowanie rodzinne”, czyli gdy mąż z żoną wchodzili razem do kabiny zakreślić głosy.

➡️ No i cebula na torcie. Spotkałem się z sytuacją, z której za chorą (obecną na sali) podpis na liście i głos oddał ktoś inny (chyba mąż). Bez okazania wyborczego pełnomocnictwa, a podejrzewam, że go nie miał. Mój mózg nie zatrybił od razu co się dzieje i zwróciłem na to uwagę dopiero po fakcie. Przewodnicząca komisji: „A co pan się czepia, przecież to nasza Zosieńka.”.

➡️ Gdy zażądałem wpisania powyższego incydentu do protokołu, rozpętała się karczemna awantura. Dziewięcioosobowa komisja wyborcza zaczęła na mnie krzyczeć (!), że co ja sobie wyobrażam. „Ci od Trzaskowskiego to tacy są!!!”, „Pan jest bez serca!”, „Kim pan jest?!”, „Co pan sobie wyobraża tutaj?!”, „Ona jest chora, sama nie mogła głosować!!” i tak dalej.

Próbowałem uspokoić sytuację i prosiłem, by przestali na mnie krzyczeć.

Trudno mi było dojść do głosu. Jak już się udało, to tłumaczyłem, że ja wszystko rozumiem. Ale to wybory, poważna sprawa i są jasno określone zasady, które mają obowiązek stosować. Jeśli ten pan miał za panią zagłosować, to powinien przedstawić specjalne pełnomocnictwo wyborcze, a oczywiście tego nie zrobiono. „Co się pan czepia jednego głosu, pan nie jesteś człowiek!!!”. I tak w kółko. Krzyk i ataki. „Ci od Trzaskowskiego to nie ludzie!”. „Co pan sobie myśli, jak byśmy tu chcieli wałki robić to nawet by pan nie zauważył!!!”
Postawiłem na swoim, wpis znalazł się w protokole.

=== === ===

Z tego co rozmawiałem z innymi obserwatorami, to powyższe sytuacja nijak nie są wyjątkowe, nieprawidłowości występują nie jednostkowo, a MASOWO. Dużo częściej na wsi niż w mieście, bo tam się wszyscy znają i np. członkowie komisji nie pilnują się nawzajem. Do komisji nie idą pilnować wyborów, idą zarobić. I często pracują tak jak robią wszystko inne: byle jak. Jedna z członkiń komisji była zdziwiona, gdy przewodnicząca po moim przyjeździe (była godzina 17!!) przypomniała jej o sprawdzaniu dowodu. Podejrzewam, że nigdy wcześniej tego dowodu nie sprawdzała nikomu. Członkowie komisji dostają przecież materiały, mają szkolenie itd., ale olewają to. W dwa dni, przygotowując się do społecznej roli obserwatora, nauczyłem się więcej o wyborach niż członkowie komisji przez całe lata. „Co pan sobie wyobraża, ja na wyborach zęby zjadłam!”.

Moim zdaniem nie robią tego wszystkiego, by sfałszować wybory. Tak samo jak jadący 120 km/h po mieście nie robi tego, by zabić przechodnia. Robią to, bo są jak kierowcy parkujący na trawniku „na pięć minut”. Albo zastawiający mi bramę osiedla „na chwilę”. Nie czują powagi czegoś takiego jak wybory, bo mają poczucie, że ewentualne błędy w ich komisji nie mają znaczenia, a prawo czy zasady to tylko ogólny wyznacznik. Tylko że obwodów w kraju jest ponad 27 tysięcy, więc sobie policzcie... Tu 10 głosów, tam 20 głosów.

Absolutnie nie sugeruję nieuczciwości czy próby oszustwa. Ale nietrzymanie się procedur i zasad to też poważna sprawa. O agresji werbalnej i ataku na obserwatora nie wspominam.

Takie olewanie prawa i zasad demokracji czy zwykła nieuważność komisji dają oczywistą furtkę do oszustw. Kuszą do tego, by unieważnić głos na nielubianego kandydata przy liczeniu albo pozwolić, by Nowak zagłosował za Kowalskiego, bo przecież o wóz strażacki walczymy.

Ilu takich chorych czy starszych ludzi jak w mojej komisji zagłosowało choć nie powinno? Ile osób oddało głos nie pokazując dowodu osobistego? W ilu komisjach w pośpiechu źle policzono głosy, bo przeliczono je tylko raz zamiast krzyżowo co najmniej dwa razy?

=== === ===

Apeluję do Was, byście się angażowali. Wymagasz od kraju? Daj mu coś od siebie. Działaj! Nie akceptuj bylejakości, walcz o jakość. Nie bądź tym, co tylko marudzi, broń standardów. Po wczorajszym dniu wiem, że takie 100-procentowo uczciwe wybory nie zrobią się same, trzeba im w tej uczciwości pomóc i bardzo Was o to proszę przy kolejnych wyborach.

Howgh.
Awatar użytkownika
Huherko
Lider Forumowicz
1790 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 16 lat temu

3 lat temu

U nas też, miały być przeźroczyste urny, a urna była nieprzeźroczysta tylko z fototapetą z milionem głosów, jak chciałem zrobić zdjęcie, to się komisja oburzyła, że zawracam im gitarę. Kartę do głosowania dostałem też tylko z jedną kratką i nazwiskiem Trzaskowski i to już zakreśloną, jak chciałem to wyjaśnić powiedzieli mi „Ci od Dudy to tacy są!!!”, „Pan jest bez serca!”, „Kim pan jest?!”, „Co pan sobie wyobraża tutaj?!”, wyrzuciłem kartę do kosza, ale potem ukratkiem chowając się za paprotką dostrzegłem jak członek komisji wyciąga moją kartę i dorzuca do urny ....

Hubert
Jam jest Huher - pierwsza maruda redzka ...
Awatar użytkownika
Glider
Częsty Bywalec
420 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 16 lat temu

3 lat temu

To się Huherce udało.
Najlepszy komentarz do przytaczania niezweryfikowanych wpisów, bez podanego źródła.
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

3 lat temu

Autor wpisu jest podany. Można sprawdzić na Fejsie kto to i czym się zajmuje. Nie podawałbym tej historii dalej, gdybym nie wiedział, że pochodzi ze źródła, do którego mam zaufanie.
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

3 lat temu

Ale z perspektywy mieszkańca Aglomeracji Trójmiejskiej najbardziej przeraża mnie przejęcie Lotosu i planowane przejęcie Energi. Transakcja, której celem jest pozyskanie dodatkowych wpływów do budżetu państwa oznacza (przejęcie powoduje powstanie obowiązku podatkowego), spowoduje rozmontowanie aktywów Lotosu. Takiej są warunki przejęcia - sprzedaż dużej części stacji i innych obszarów działalności firmy. No i oczywiście podatki od zysku będą teraz płacone w Płocku, a nie w Gdańsku.
jarekm
Bywalec
238 postów
Bywalec
Rejestracja: 10 lat temu

3 lat temu

Bo pomorskie to wylęgarnia wszelkiego zła jak powiedział miłościwie nam panujący JK
Robin
Częsty Bywalec
464 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

3 lat temu

Zigi pisze:
3 lat temu
Ale z perspektywy mieszkańca Aglomeracji Trójmiejskiej najbardziej przeraża mnie przejęcie Lotosu i planowane przejęcie Energi. Transakcja, której celem jest pozyskanie dodatkowych wpływów do budżetu państwa oznacza (przejęcie powoduje powstanie obowiązku podatkowego), spowoduje rozmontowanie aktywów Lotosu. Takiej są warunki przejęcia - sprzedaż dużej części stacji i innych obszarów działalności firmy. No i oczywiście podatki od zysku będą teraz płacone w Płocku, a nie w Gdańsku.
Prosta, prostacka zemsta na niepokornym regionie wielokrotnie wyszydzanym przez rządzących. Nie dociera to do wyznawców tego ugrupowania, nawet kiedy ono niszczy ich własny region. Powodem jest brak zrozumienia sytuacji , a to z kolei wynika z braku edukacji. Brak wiedzy nt. podstaw ekonomii jest przerażający. Zdarzyło mi się nawet spotkać pracownika urzędu państwowego, który nie wiedział skąd się biorą pieniądze na jego pensje. Tu jest kolejne pole do popisu dla samorządowców. Nikt im nie zabroni poświęcić strony w ich biuletynach na proste, przejrzyste wyjaśnianie finansów miejskich. Może wówczas np. część redzkich Gdynian zostałoby mieszkańcami Redy w 100% :)?
ODPOWIEDZ