Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Elektrownia Atomowa w Żarnowcu?

Rumia, Wejherowo, Rekowo Górne i inne

Co sądzisz na temat elektrowni atomowej w Żarnowcu?

Jestem za
51
75%
Jestem przeciw
16
24%
Nie mam zdania
1
1%
 
Liczba głosów: 68
Awatar użytkownika
Huherko
Lider Forumowicz
1796 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 16 lat temu

15 lat temu

CICHY54 pisze:ELEKTROWNIA JĄDROWA ŻARNOWIEC. Reda 14. 09.1996.

Co znaczy atom, wie Hiroszima,
i Nagasaki - japońskie miasta,
ten lud na wyspie w pamięci trzyma,
i pokolenie nowe wyrasta.

Co znaczy atom, wiedzą Rosjanie,
po Czarnobylu śmierć osaczała,
nikt nie był pewien, czy jutro wstanie,
tylko nadzieja w sercach została.
Niby racja, ale kiedy to było ? - w tamtych czasach, gdyby pokazać komuś mikrofalówkę, to by powiedzieli, że mamy elektrownie atomową zamkniętą w białym pudełku nie większym od telewizora, więc nie wiem, jaki ma cel ten (ostro przestarzały) propagandowy tekst...


... a co do samych elektrowni, to nie wiem, czy jest sens budowania takowych, skoro państwa zachodnie rezygnują już z elektrownii atomowych, bo mają już lepsze technologie. Boję się, że gdyby zechciano w Polsce wybudować elektrownię, to tak jak za czasów komunizmu, sprzedano by nam jakiś starej technologii sprzęt i nieszczęście gotowe ...
Jam jest Huher - pierwsza maruda redzka ...
lelo
Znam to forum
85 postów
Znam to forum
Rejestracja: 17 lat temu

15 lat temu

Witam.

Przepraszam za odkopywanie już dość starego tematu, ale według mnie to Pan CICHY54 sieje wrogą propagandę. Te wszystkie bajki na temat uskoków i innych pierdół jak dla mnie dużo od prawdy odbiegają (podobnie jak z awarią w Czarnobylu, ponoć też elektrownia położona była na uskoku, albo UFO, albo odpowiedzialne było Oko Moskwy za ten incydent i inne tego typu pierdoły). Mój szwagier był zbrojarzem podczas budowy jednej i drugiej elektrowni przy Jeziorze Żarnowieckim (a mi do tej pory nie udało się domu na działce postawić). Opowiadał że fakt, faktem były przekręty, ale roboty były wykonywane jak na tamte czasy w miarę poprawnie, czego przykład mamy do tej pory, wszystko zalane wodą, a jednak trzyma się kupy i nie wali się. Jeden z reaktorów, jak do tej pory działa w Finlandii bezawaryjnie, oni nie płakali że rosyjska technologia jest do dupy, tym bardziej że były to reaktory innego typu, niż te co pracowały w Czarnobylu.

Mam jeszcze jedno pytanie do Pana CICHY54, w pańskich postach doczytałem się informacji na temat energii odnawialnej, pomiędzy Puckiem a Władysławowem, jestem ciekawy dlaczego Pan nie wspomniał o proteście który wszczęli ekolodzy gdy stawiano elektrownie wiatrowe, ich budowa też stanęła pod znakiem zapytania. A chodziło o wibracje które owe wiatraki będą powodować, co miało skutkować wypłoszeniem dżdżownic z tych terenów. Widać po tym że ludziom nie da się dogodzić pod żadnym względem, a szczególnie "Panom Zielonym".

A odnośnie elektrowni węglowych, to jest tak że produkują one takie ilości popiołów, że firmy w Polsce nie są w stanie nadążyć z ich odbiorem, a wiem coś na ten temat, bo pracuję w firmie produkującej wyroby betonowe. Aby pozbyć się jak największej ilości popiołu to pakuje się go w wyroby betonowe zamiast cementu, co stosuje się również miedzy innymi w ramach oszczędności :P. Więc nie można do końca mówić że w tamtych czasach dużo gorzej budowano niż teraz.

Pozdrawiam.

http://www.interkar.pl/~viper/foty/ejz_budowa/

Może odnajdzie Pan swój blok.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
greylin
Bywalec
223 postów
Bywalec
Rejestracja: 16 lat temu

15 lat temu

Huherko pisze:a co do samych elektrowni, to nie wiem, czy jest sens budowania takowych, skoro państwa zachodnie rezygnują już z elektrownii atomowych, bo mają już lepsze technologie.
A ja z ciekawości zapytam, jakie to technologie?
Oczywiście, rozwija się odnawialne źródła energii, ale one nie wyprodukują tej energii na taką skalę, jak atomówki, zresztą mają też swoje skutki uboczne, tak jak wyżej wspomniane wiatraki w Gnieżdżewie i okolicach (gdzie uciekające dżdżownice nie są jedynym problemem).
No i zimna fuzja, czyli przeciwieństwo dotychczas stosowanego rozpadu nuklearnego, ale to to dopiero w powijakach.
Awatar użytkownika
Gajos
Wygadany Lider
2029 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

15 lat temu

Atomowe plany Pomorza
Katarzyna Włodkowska

Władze województwa chcą mieć elektrownię jądrową. Marszałek Jan Kozłowski pisze w tej sprawie do premiera

- Czas poważnie zająć się w Polsce bezpieczeństwem energetycznym - tłumaczy inicjatywę Małgorzata Pisarewicz, rzecznik marszałka. - Nasza energetyka opiera się przede wszystkim na węglu kamiennym i brunatnym oraz - dostarczanych z zewnątrz - ropie i gazie. Musimy poszukiwać alternatywnych rozwiązań. I to z różnych przyczyn - ekonomicznych, politycznych, związanych z ochroną środowiska. Nasz kraj w ciągu siedmiu lat może zacząć odczuwać brak energii.

Według danych Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, na świecie eksploatowanych jest 439 reaktorów energetycznych. 35 kolejnych jest w budowie. Kraje, które w nie inwestują, to m.in. Bułgaria, Rumunia, Finlandia i Szwajcaria.

- Polski rząd również rozważa taką inwestycję, a pomorską lokalizacją zainteresowanych jest wiele międzynarodowych koncernów - dodaje Włodzimierz Szordykowski, szef departamentu rozwoju gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego. - Tylko nasze województwo importuje 70 proc. energii, bo nie jesteśmy w stanie wydobyć z własnych źródeł więcej jak 30 proc. A wytwarzanie energii elektrycznej z paliwa jądrowego jest najtańsze i ekologiczne.

By na Pomorzu powstała elektrownia jądrowa, zgodę musi wyrazić rząd. Dlatego marszałek szykuje list, który trafi na biurko premiera Donalda Tuska w przyszłym tygodniu. Potem samorząd województwa będzie musiał wpisać inwestycję do regionalnej strategii rozwoju energetyki.

O terminie realizacji Urząd Marszałkowski wypowiada się na razie ostrożnie. Szacuje, że elektrownia byłaby gotowa za 10 lat. Ale już teraz prowadzi konsultacje. W poniedziałek w Pomorskiej Strefie Ekonomicznej marszałek zorganizował debatę z przedsiębiorcami oraz samorządowcami. Potem mają się odbyć konsultacje społeczne, poprzedzone kampanią informacyjną. Wstępny projekt zakłada, że elektrownia powstałaby w rejonie Gniewina, Wejherowa lub Krokowej, a koszt przedsięwzięcia wziąłby na siebie inwestor.

- Polska musi w końcu włączyć się do rozwoju energetyki jądrowej - uważa prof. Andrzej Reński z wydziału elektrotechniki i automatyki Politechniki Gdańskiej. - Realny termin uruchomienia elektrowni to rok 2021-22, a czas ten powinniśmy wykorzystać na przygotowanie się do realizacji tej inwestycji pod względem technicznym i organizacyjnym oraz wyedukowanie społeczeństwa. Energetyka jądrowa ważna jest też w kontekście ochrony środowiska, czyli nadmiaru dwutlenku węgla w atmosferze i konieczności ograniczenia jego emisji do 2020 r.

W 1990 r. polski rząd przerwał podobną inwestycję nad Jeziorem Żarnowieckim - przede wszystkim ze względu na przestarzały projekt, kłopoty finansowe i protesty społeczne, nasilające się od czasu awarii reaktora w Czarnobylu.

- Nie można nawet porównywać technologii wykorzystanej w Czarnobylu do tej stosowanej obecnie - dodaje prof. Reński. - To zupełnie inny poziom techniki - wyższy, a przede wszystkim bezpieczniejszy.

Przeciw elektrowniom jądrowym od lat jest organizacja ekologiczna Greenpeace. - By klimat się poprawił, na świecie musiałoby ich powstać przynajmniej tysiąc - tłumaczą działacze Greenpeace. - Zatem jest to inwestycja nieefektywna, droga, niebezpieczna. Zamiast tego powinniśmy stawiać na odnawialne źródła energii.


12 mld euro

To prawdopodobny koszt budowy elektrowni atomowej
Źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto
Ryszard
Wygadany Lider
2272 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

15 lat temu

to takie lanie wody jak z budowa przez EDF (wlasciciela=rzad francuski --> elektrocieplowni w gdansku i gdyni) kolejnej elektrowni weglowej w gdansku... 5 lat o tym prawia...i nawet projektu nie ma
Awatar użytkownika
greylin
Bywalec
223 postów
Bywalec
Rejestracja: 16 lat temu

15 lat temu

Przeciw elektrowniom jądrowym od lat jest organizacja ekologiczna Greenpeace. - By klimat się poprawił, na świecie musiałoby ich powstać przynajmniej tysiąc - tłumaczą działacze Greenpeace. - Zatem jest to inwestycja nieefektywna, droga, niebezpieczna. Zamiast tego powinniśmy stawiać na odnawialne źródła energii.
Na odnawialne źródła energii, które są jeszcze bardziej nieefektywne, i dość drogie. Nie zawsze też bezpieczne i niekoniecznie ekologiczne.

Nie żebym miał coś przeciwko OŹE, ale organizacje ekologiczne stanowczo przesadzają w kwestii elektrowni jądrowych.
Awatar użytkownika
Gajos
Wygadany Lider
2029 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

15 lat temu

greylin pisze: Na odnawialne źródła energii, które są jeszcze bardziej nieefektywne, i dość drogie. Nie zawsze też bezpieczne i niekoniecznie ekologiczne.

Nie żebym miał coś przeciwko OŹE, ale organizacje ekologiczne stanowczo przesadzają w kwestii elektrowni jądrowych.
Dokładnie jeden wiatrak jest w stanie wytworzyć maksymalnie 2 MW energii a elektrownia atomowa 1600 MW. Rachunek jest więc prosty. Trzeba by było postawić 800 wiatraków.
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2878 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

15 lat temu

Najnowszy raport Greenpeace mówi, że moc zainstalowana w wiatrakach w Polsce może wynieść w 2050 roku 16000MW, czyli ok. 8000 wiatraków. Problem jest w czymś innym - sieć przesyłowa musi być przystosowana do przyjęcia energii o silnych wahaniach mocy (gdy wieje i gdy nie wieje). Ponadto, muszą być stworzone rezerwy konwencjonalne na wypadek, gdy nie wieje. A na koniec trzeba znaleźć odpowiednie miejsce na farmę. W Polsce, póki co, trudno znaleźć wolne miejsce, gdzie możnaby spokojnie wybudować farmę wiatrową. Wiatraki, to jeszcze przez wiele lat będzie niszowe źródło energii elektrycznej.
STARY1
Częsty Bywalec
390 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 16 lat temu

15 lat temu

W Polsce na budowę czegokolwiek trudno znaleźć miejsce i zgodę (może w innych krajach też - nie wiem)
A to nie pasuje mieszkańcom, a to ekologom, a to planu nie ma, a jeśli plan jest, to trzeba go zmieniac. no i inwestorzy dużych inwestycji szukają tam, gdzie nie ma takich problemów.
O elektrowniach mówi sie, mówi się, mówi...a pradu coraz wiecej brakuje.

Nasi przywódcy nie maja czasu sie takimi "duperalami' zajmować, bo sa zajęci sobą, i tym kto ma poleciec tam czy siam. WSTYD
Ryszard
Wygadany Lider
2272 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

15 lat temu

a tymczasem w Inidiach... trwają "prace wstępne" nad budową 20 elektrowni jądrowych
Artur
Lider Forumowicz
1508 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 17 lat temu

15 lat temu

Rząd zdecydował o budowie elektrowni atomowej - dowiedział się dziennik "Polska". Prawdopodobną lokalizacją inwestycji będzie Żarnowiec na Pomorzu. Pierwszy reaktor ruszy w 2021 roku.

W budowie pomogą nam Francuzi. Premier Donald Tusk i prezydent Francji Nicolas Sarkozy rozmawiali w sobotę w Gdańsku na mini szycie klimatycznym prawdopodobnie również o atomie.

Oficjalnie rząd ma ogłosić decyzję w styczniu przyszłego roku, ale już wiadomo, że najbardziej prawdopodobną lokalizacją jest Żarnowiec w naszym województwie, ale brane są pod uwagę także inne miejsca.


Obrazek
fot. Maciej Kosycarz/KFP

Jeden z wielu protestów w latach 80 przeciwko elektrowni atomowej w Żarnowcu


Na pewno elektrownia będzie wybudowana na północy lub wschodzie kraju, bo tam jest najbardziej zaniedbana infrastruktura energetyczna. Wszystko wskazuje na to, że nowoczesny reaktor jądrowy kupimy we Francji, która przoduje w tej technologii na świecie. Francuzi gotowi są nawet pomóc polskiemu rządowi w przeprowadzeniu kampanii społecznej, która przekona Polaków, że energia atomowa jest bezpieczna.

Według prof. Stefana Chwaszczewskiego z Instytutu Energii Atomowej budowa elektrowni jądrowej w naszym kraju jest konieczna, bo dzięki niej Polska będzie w stanie wywiązać się z pakietu klimatycznego. Cena energii z atomu jest o ponad 20 proc. niższa niż z elektrowni węglowej. I prawie czterokrotnie niższa niż ze źródeł odnawialnych.

Na początku przyszłego roku rząd przedstawi program rozwoju energetyki jądrowej w Polsce. Prąd z pierwszego reaktora popłynie już w 2021 roku. - Mogę potwierdzić, że w tej chwili program uzgadniany jest z posłami. Najważniejsze jest przygotowanie odpowiedniego prawa oraz założeń kampanii informacyjnej. - powiedział "Polsce" Andrzej Czerwiński, poseł Platformy Obywatelskiej.

Poseł oznajmił także, że w celu przekonania największych sceptyków będą prowadzone spotkania z organizacjami ekologicznymi, które są temu najbardziej przeciwne. Natomiast społeczeństwo będzie przekonywane za pomocą mediów. Pojawią się spoty reklamowe w telewizji, radiu i prasie.

W Żarnowcu na przełomie lat 80. i 90. elektrownia jądrowa była już budowana, prace nad nią przerwano ze względu na protesty miejscowej ludności. Teraz po latach znów wraca się do tej lokalizacji.
źródło: trójmiasto.pl
Klik
Ryszard
Wygadany Lider
2272 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

15 lat temu

moim zdaniem ten artykuł ma takie podstawy jak moje twierdzenie, że Polska będzie swiatowym mocarstwem. Póki nie ma oficjalnej decyzji, popartej jakimiś aktami prawnymi to pogadać sobie możemy
Awatar użytkownika
Gajos
Wygadany Lider
2029 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

15 lat temu

"Polska" - Rząd zdecydował: będzie elektrownia atomowa

Decyzja w sprawie budowy w Polsce elektrowni atomowej została już podjęta - pisze dziennik "Polska". Oficjalnie rząd ogłosi ją w styczniu przyszłego roku - dowiedziała się gazeta w kręgach rządowych. Najbardziej prawdopodobną lokalizacją jest Żarnowiec na północy kraju.

Ostateczna decyzja o lokalizacji jeszcze nie zapadła, obok Żarnowca brane są pod uwagę także inne miejsca. Prąd z pierwszego reaktora ma popłynąć w 2021 roku.

"Polska" dodaje, że na pewno elektrownia będzie wybudowana na północy lub wschodzie kraju, bo tam jest najbardziej zaniedbana infrastruktura energetyczna. Wszystko wskazuje na to, że nowoczesny reaktor jądrowy kupimy we Francji, która przoduje w tej technologii na świecie. Rozmawiać o tym będą dziś premier Donald Tusk i prezydent Nicolas Sarkozy.
Źródło: http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/ ... omowa.html
Awatar użytkownika
greylin
Bywalec
223 postów
Bywalec
Rejestracja: 16 lat temu

15 lat temu

Ryszard pisze:moim zdaniem ten artykuł ma takie podstawy jak moje twierdzenie, że Polska będzie swiatowym mocarstwem. Póki nie ma oficjalnej decyzji, popartej jakimiś aktami prawnymi to pogadać sobie możemy
Jest zapis programu rozwoju państwa, gospodarki czy energetyki czy czegoś tam innego do 2030r. Tam wyraźnie napisano, że Polska ma mieć przynajmniej jedną elektrownię atomową.
alex
Ja tu zaglądam
19 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 16 lat temu

15 lat temu

JESTEM NA TAK!!!
ODPOWIEDZ