Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Co z wodami opadowymi w okolicy drogi 12 marca?

Reda i osiedla: Betlejem, Buczka, Ciechocino, Marianowo, Moście Błota, Pieleszewo, Przy Młynie, Reda Park, Rekowo Dolne...
kasiapl35
Początkujący
14 postów
Początkujący
Rejestracja: 13 lat temu

12 lat temu

witam
czy ktoś orientuje się jak wyglądają drogi na wiosne w trakcie roztopów ( lub w trakcie intensywnych deszczy) na ulicach prostopadłych do ulicy 12 marca od strony lasu ( Nowowieskiego itp) Planuje zakup działki ale boje się że jak woda spływa z gór porośniętych lasem to drogi zamieniają się w rwące strumienie. A może nie jest tak źle? Bardzo prosze mieszkańców o pomoc.
Kalapl35
Ryszard
Wygadany Lider
2272 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

12 lat temu

jeśli tu nie będzie odzewu to zerknij na ich witrynę http://nowebetlejem.pl/ , choć ktoś pomóc powinien:)
pi
Prawie Lider
538 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 15 lat temu

12 lat temu

Wszystko zależy jaki jest twój poziom akceptacji "wpływu przyrody na życie". Większość terenu na północ od 12-Marca zbudowana jest z tzw.pospółki, czyli piasku i kamieni. Woda rzeczywiście spływa, ale szybko wsiąka. Tam, gdzie jest glina błoto utrzymuje się dłużej. Na ulicy Nowowiejskiego dolny odcinek jest piaszczysty, górny bardziej gliniasty. Mieszkamy tu już kilka lat i dajemy sobie radę. Najbardziej kłopotliwe są wiosenne roztopy, kiedy ziemia jest jeszcze zmarznięta, a z wierzchu jest woda, która nie może wsiąknąć. Mimo to ja uważam, że ten problem nie ma wielkiego wpływu na jakość życia w tej okolicy. Czasem trzeba po prostu ubrać kalosze, a samochód zwykle nie jest pierwszej czystości :).
pi
Prawie Lider
538 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 15 lat temu

12 lat temu

Na naszej witrynie jest artykuł o planach zagospodarowania Betlejem. :)
Awatar użytkownika
Salamandra
Lider Forumowicz
1986 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 13 lat temu

12 lat temu

kasiapl35 pisze: czy ktoś orientuje się jak wyglądają drogi na wiosne w trakcie roztopów ( lub w trakcie intensywnych deszczy) na ulicach prostopadłych do ulicy 12 marca od strony lasu ( Nowowieskiego itp) Planuje zakup działki ale boje się że jak woda spływa z gór porośniętych lasem to drogi zamieniają się w rwące strumienie. A może nie jest tak źle? Bardzo prosze mieszkańców o pomoc.
Z tego, co kojarzę, to najbardziej poszkodowane są pod tym względem ulice Konwaliowa i Chabrowa, bo tam faktycznie spływająca z góry woda nie ma ujścia i tworzą się błotniste strumienie. Tak przynajmniej było wiosną tego roku. Być może coś w tym kierunku wykonano i problem już nie istnieje.
Natomiast co do pozostałych ulic od strony lasu, to nie zauważyłam takich sytuacji, ale lepiej będzie, jak wypowiedzą się osoby, które tam same mieszkają.

Po drugiej stronie 12 Marca problemu rwących strumieni nie ma, aczkolwiek sam stan niektórych ulic bocznych (Nowowiejskiego, Miłosza, Karłowicza, przedłużenie Chopina [choć to już inna ulica, ale nie znam nazwy]) po większych deszczach pozostawia wiele do życzenia. Tworzą się w niektórych miejsach błotniste koleiny i wolno schnące kałuże. Od czasu do czasu gmina wyrównuje nawierzchnię i robi się normalnie, ale to nie rozwiązuje problemu na stałe.

Reasumując - nie jest jednak tak źle, jakby się mogło wydawać :) Znacznie gorzej było rok, dwa lata temu, gdy nie istniała jeszcze 12 Marca ;-)
kasiapl35
Początkujący
14 postów
Początkujący
Rejestracja: 13 lat temu

12 lat temu

Dziękuje bardzo za wszystkie odpowiedzi. Mam jeszcze pytanko odnośnie ziemi( gruntu) bo działka którą sobie upatrzyłam jest w trzecim rzędzie od lasu na ul. Nowowiejskiego i troche się zmartwiłam tym " gliniastym " terenem o którym ktoś tu wspomniał. Czy to oznacza ze glina jest raczej na wierzchu czy może kilka metrów w dół i trzeba na niej budować ( dochodzą koszty drenaży itp,). Czy ktoś się może orientuje ile , oczywiście w przybliżeniu tej gliny w głąb ziemi może być. Widziałam że budują się tam domy więc pewnie podpytam potencjalnych sąsiadów, ale wiedza forumowiczów jest dla mnie bezcenna:-)
Kalapl35
pi
Prawie Lider
538 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 15 lat temu

12 lat temu

Żeby mieć pewność trzeba zrobić badania geologiczne. Na mojej działce była tylko pospółka.
ODPOWIEDZ