Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Postępująca dewastacja miasta

Reda i osiedla: Betlejem, Buczka, Ciechocino, Marianowo, Moście Błota, Pieleszewo, Przy Młynie, Reda Park, Rekowo Dolne...
Rekowy
Ja tu zaglądam
20 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 1 rok temu

1 rok temu

Robin pisze:
1 rok temu
Przerzucanie się uwagami trwa, tylko ciekawe czy cokolwiek ma szanse z tego wyniknąć. Radni tu nie zaglądają (za wyjątkiem okresu przedwyborczego), inni urzędnicy raczej też nie. Urząd puchnie od zatrudnionych. Tu chyba największy pracodawca w Redzie :lol: Tylko kompetentnych ludzi jakoś chyba brakuje. Niektóre miasta nieco porządkują swoją przestrzeń, robią uchwały w tym kierunku i zatrudniają odpowiednich ludzi. U nas ciągle daleko ... Narzekać na wygląd miasta można w nieskończoność. Wystarczy przejechać się główną Gdańską i wszystko jasne. Najgorsze, że oprócz tego, że nikt nic nie robi z ruderami (za stacją paliw) czy budynkiem naprzeciw Gniewowskiej, to jeszcze dalej panuje wolna amerykanka w nowym budownictwie. Już się boję co wyskoczy w miejsce wyburzanego starego urzędu. Wysoki budynek pasuje tam jak ....
W kwestiach powyższych:
1. Zieleni w mieście jest wystarczająco dużo
2. Wycinka lasów w niekontrolowany sposób to fakt (do tego nie sprząta się po tym przez lata)
3. Co do przynależności Rekowa do Redy lepiej nie wspominam. Redzianin tego faktu nie akceptuje i tyle.
1. Tu sie zgadzamy
2. Co nazywasz niekontrolowanym sposobem? Jeśli przytoczysz mi dane na dowód Twojej teorii, to sie zgodzę. Ja nie sprawdzałem ostatnich planów urządzenia lasu, które są sporzadzane raz na 10 lat, ale może Ty wiesz wiecej.
3. Rozwiń proszę tę myśl.
rkwiat
Bywalec
156 postów
Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

1 rok temu

Zigi pisze:
1 rok temu
Co do porządkowania przestrzeni, to widziałem, że miasto pracuję nad uchwałą krajobrazową!
Nareszcie ! Natomiast rozbawił mnie argument, że skoro mamy w niedalekiej odległości spory kompleks leśny to zieleń w mieście nie jest potrzebna. Tereny zielone nie służą tylko wrażeniom wizualnym ale m.in.temu aby w trakcie intensywnych opadów (które jednak czasem się zdarzają ) woda nie zalewała piwnic, tylko miała gdzie wsiąknąć, bo instalacja burzowa okazuje się niewydolna. Powodów do utrzymania odpowiedniej proporcji między zielenią a zabudową jest więcej, co zasługuje chyba na osobny wątek. Problem nie polega na tym, że istnieją dominanty, tylko na proporcji, o której właśnie piszę i na co zwracają uwagę niektórzy forumowicze oraz na dopasowaniu zabudowy i infrastruktury komunalnej. Inna sprawa, to sposób komunikacji UM z mieszkańcami. Mam wrażenie, że urzędnikom za bardzo na tym nie zależy. Niedawno odbyło się spotkanie w/s OPAT, o którym drobne ogłoszenie na stronie UM pokazało się na kilka dni przed jego terminem. Niestety przeczytałem ten komunikat dzień po spotkaniu. Czy może ktoś był na tym zebraniu ?
Robin
Częsty Bywalec
464 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

1 rok temu

Dobre. A którym urzędnikom zależy na kontaktach z obywatelami? Chyba w żadnym urzędzie nie ma takiej potrzeby. W naszym wystarczy zajrzeć i poczuć tę atmosferę. Kto ma doświadczenia korporacyjne na swoim koncie, ten może przeżyć szok ;)
Zieleń miejska - ważna sprawa, ale jak zwykle temat tkwi w planowaniu. Takie tereny powinny być konkretnie zaplanowane i potem realizowane. Co do wód deszczowych - ok, może trochę w tym racji jest, natomiast dużo ważniejsze jest codzienne dbanie o stan kanalizacji deszczowej, czyszczenie tejże itd.
Wicek
Wygadany Lider
2522 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 13 lat temu

1 rok temu

mi natomiast podobają się te punktowce :)
Taki "Redzki Manhattan" tylko, żeby te "drapacze chmur" :P nie były zbyt gęsto stawiane i żeby zadbać o resztę infrastruktury.

Gdyby pomiędzy tymi 18sto piętrowcami postawić "Central Park" :P to byłoby ok.

Tutaj problemem jest to, że do już zbudowanych właściwie 4 wież (bo Prima Reda i Port Aquasfery są blisko końca) za chwilkę dojdą 3 wieże od ATAL i wiemy że Semeko ma pozwolenie na budowę kolejnych 3 wież.
Czyli będziemy mieć 10 wysokich budynków w odległości 400 metrów, a najbliższy teren rekreacyjny na świeżym powietrzu to Park Miejski... poza tym do tego "Redzkiego Manhattau" prowadzą w zasadzie osiedlowe uliczki Morska i Obwodowa nie przygotowane na obsługę takiego ruchu.

Poza tymi dwoma problemami to ta część miasta jest świetnie przygotowana na tego typu zabudowę :P
Sporo punktów usługowych, restauracje, kawiarnie, blisko komunikacja publiczna.

Tylko Parku z prawdziwego zdarzenia brakuje :P
I żeby zamiast "Manhattanu" nie zbudować jakiejś ciasnej chińskiej dzielnicy, gdzie blok w blok będzie wchodził :P
InicjatywaObywatel
Ja tu zaglądam
21 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 1 rok temu

1 rok temu

Nie wiem czy to brak wyobraźni czy po prostu ogólna ignorancja, ale te wszystkie bloki już wchodzą jeden na drugi, wzajemnie siebie zacieniając.
Nie ma co się łudzić, że jakimś cudem powstanie sensowny park czy więcej zieleni dla mieszkańców, ponieważ nie jest to w interesie dewelopera. W interesie dewelopera jest natomiast tzw. chów klatkowy Polaków w Redzie, między innymi, a idealnym przykładem są właśnie te wieżowce.
Nie wiem czy ktoś zechciał sprawdzić, ale w takim wieżowcu atalu mieszkanie 43 metry kwadratowe kosztuje 430 tysięcy, co daje 10 tysięcy za metr, dla porównania w Gdańsku ceny kształtują w okolicach 12 tysięcy. Przy czym z tych 43 metrów jakieś 7 czy 8 metrów to sam korytarz 😂😂😂
Następną śmieszną sprawą jest to, że miasto ma problemy z finansowaniem inwestycji ze względu na małe dochody, a budżet zamyka w około 130 mln złotych, a taki deweloper atal ma wartość rynkową w wysokości 3,5 miliarda złotych.
A całość infrastruktury drogowej itd. spada na samorząd, na podatników, którzy płacą już ciężkie pieniądze za te klitki w deweloperce.
Moim zdaniem te tereny jak i miasto są nie przygotowane na takie inwestycje. Opieka zdrowotna dla takiej liczby mieszkańców w ogóle nie istnieje, co najwyżej można krew pobrać w laboratorium. Podaje z górką na 30 tysięcy mieszkańców jest jedna ginekolog w Redzie, na dodatek przyjmuje prywatnie w placówce nzozu.
Wicek
Wygadany Lider
2522 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 13 lat temu

1 rok temu

W czwartek na Sesji Rady Miasta ma być temat planu zagospodarowania terenu dla tej części miasta :P
Może niebawem dowiemy się jakie są plany dla "Redzkiego Manhattanu" :P
InicjatywaObywatel
Ja tu zaglądam
21 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 1 rok temu

1 rok temu

Znalazłem na twitterze informacje o planowanych dodatkowych rozwiązaniach w kwestii budownictwa i deweloperki. Powinny być zawarte w ustawie,, bezpiecznego kredytu 2%".
Między innymi:
Ograniczenie spekulacji - zakaz cesji umów deweloperskich
Ograniczenia w skupowaniu mieszkań w ramach jednej inwestycji
Obowiązkowe plany miejscowe do 2026r
Zwiększenie odległości między wysokimi budynkami
Zakaz budowy ,,mikrokawalerek"
Dalsze wsparcie budownictwa komunalnego
( Zwiększenie do 85% dofinansowania w ramach inwestycji w mieszkania komunalne)

Moim skromnym zdaniem samorząd powinien naprawdę zająć się szukaniem i zabezpieczaniem gruntów na potrzeby własnego budownictwa. Jeśli w kraju nie wprowadzi się konkurencji na tym rynku, deweloperzy nigdy nie zmniejszą i tak już wygórowanych cen za mieszkania, a tak może będzie szansa, że ustabilizują ceny.
Karol S
Forumowicz
53 postów
Forumowicz
Rejestracja: 12 lat temu

1 rok temu

Jeżeli budynki wielorodzinne z wieloma punktami usługowymi oznaczają dewastacja miasta, to brak słów...
Im więcej lokali mieszkali tym większa konkurencja i niższa cena. Im więcej lokali usługowych zlokalizowanych wokół deweloperki tym większe przychody miasta. Nie rozumiem tego narzekania, wiele miast w Polsce zazdrości Redzie. Porównywania rocznego budżetu miasta z wartością giełdową spółki to już kompletne nieporozumienie (btw Atal jest notowany o połowę niżej i ma fajną dywidendę:).
Miasto powinno raczej zainteresować się budową szkoły średniej w tych okolicach bo za chwilę dzieciaki nie będą miały się gdzie uczyć.
InicjatywaObywatel
Ja tu zaglądam
21 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 1 rok temu

1 rok temu

Ja tu nigdzie nie widzę konkurencji, a wręcz przeciwnie jak dla mnie to rynek mieszkaniowy nosi znamiona zmowy cenowej do tego można dołożyć marże deweloperów od 20 do 30%.
Przychody miasta od tych żabek, fryzjerek, salonów to jakieś grosze. Gdyby deweloperzy płacili podatki od nadmiarowych zysków w miejscach inwestycji to byłaby inna rozmowa.
Prywatyzować zyski i uspołeczniać koszty.
A dewastacja to ta intensywna zabudowa.
W temacie atalu pisałem o wartości spółki, widziałem dywidendy.
Robin
Częsty Bywalec
464 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

1 rok temu

Chłopie, co to za pomysły są? Korea czy Białoruś jakaś Ci się marzy w Redzie? Załóż sobie jakiś biznes, napracuj się, zaryzykuj, namęcz z pracownikami mającymi podobne marzenia i potem usiądź do klawiatury. W kwestii dewastacji przestrzeni miejskiej natomiast, to rola władz właśnie. Tak powinni tworzyć plany zagospodarowania, by możliwa była uporządkowana i sensowna zabudowa.
InicjatywaObywatel
Ja tu zaglądam
21 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 1 rok temu

1 rok temu

A to porównania ciekawe i trafne.
Najbardziej zawsze bawią mnie te rady, załóż biznes itd.
Większość mśp w kraju robi wszystko by omijać płacenie podatków, wyzyskuje pracowników i zwyczajnie ich okrada, umowy śmieciowe, wynagrodzenia pod stołem itd itd
Są oficjalne dane z których wychodzi, że udział przychodów firm w pkb jest najmniejszy w całej uni, i tutaj niżej od nas jest właśnie Białoruś z tego co pamiętam. W porównaniu do uni mamy najniższe podatki ( są bardzo skomplikowane to fakt i wymagają naprawy ).
A co te dane wskazują, a no to, że firmy zwyczajnie okradają pracowników z ich pracy.
Jak wychodzisz z założenia, że trzeba się męczyć z pracownikami to nikt nikomu nie każe prowadzić działalności, można prowadzić jdg albo iść na etat.
Jeśli założenie biznesu to taka udręka z pracownikami to naprawdę nie ma przymusu.
Awatar użytkownika
herring
Częsty Bywalec
340 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 16 lat temu

1 rok temu

Karol S pisze:
1 rok temu
Jeżeli budynki wielorodzinne z wieloma punktami usługowymi oznaczają dewastacja miasta, to brak słów...
Im więcej lokali mieszkali tym większa konkurencja i niższa cena. Im więcej lokali usługowych zlokalizowanych wokół deweloperki tym większe przychody miasta. Nie rozumiem tego narzekania, wiele miast w Polsce zazdrości Redzie. Porównywania rocznego budżetu miasta z wartością giełdową spółki to już kompletne nieporozumienie (btw Atal jest notowany o połowę niżej i ma fajną dywidendę:).
Miasto powinno raczej zainteresować się budową szkoły średniej w tych okolicach bo za chwilę dzieciaki nie będą miały się gdzie uczyć.
Czego można zazdrościć Redzie? Ale tak serio, nawet w porównaniu z Rumią co takiego osiągnęła Reda w ciągu ostatnich 10-15 lat, z czego można być dumnym?
Rekowy
Ja tu zaglądam
20 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 1 rok temu

1 rok temu

herring pisze:
1 rok temu
Karol S pisze:
1 rok temu
Jeżeli budynki wielorodzinne z wieloma punktami usługowymi oznaczają dewastacja miasta, to brak słów...
Im więcej lokali mieszkali tym większa konkurencja i niższa cena. Im więcej lokali usługowych zlokalizowanych wokół deweloperki tym większe przychody miasta. Nie rozumiem tego narzekania, wiele miast w Polsce zazdrości Redzie. Porównywania rocznego budżetu miasta z wartością giełdową spółki to już kompletne nieporozumienie (btw Atal jest notowany o połowę niżej i ma fajną dywidendę:).
Miasto powinno raczej zainteresować się budową szkoły średniej w tych okolicach bo za chwilę dzieciaki nie będą miały się gdzie uczyć.
Czego można zazdrościć Redzie? Ale tak serio, nawet w porównaniu z Rumią co takiego osiągnęła Reda w ciągu ostatnich 10-15 lat, z czego można być dumnym?
Ja też nie jestem zadowolony z ostatnich lat pracy samorządu w Redzie, ale nie można być takim ignorantem i nie zauważyć wielu kosztownych inwestycji. Rozbudowa 4 szkół, budowa hal sportowych przy każdej ze szkół (niewiele samorządów może sie pochwalić takim wynikiem), inwestycje drogowe, termomodernizacja budynków (szkoły, budynki komunalne). Pewnie wszystkiego nie wymieniłem. Nadal jest wiele do zrobienia, brakuje chociażby kilku dodatkowych przychodni. Będzie kosztowna rozbudowa parku miejskiego, chociaż zamiast tego możnaby założyć nowy w innej części miasta.
Nie oczekujmy też spektakularnych inwestycji niczym w Trójmieście, bo też jest inny charakter naszego miasta.
Awatar użytkownika
Salamandra
Lider Forumowicz
1976 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 13 lat temu

11 miesięcy temu

Del pisze:
1 rok temu
Salamandra pisze:
1 rok temu
Del pisze:
1 rok temu
Dodatkowo brak zieleni,
Naprawdę uważasz, że w Redzie brakuje zieleni?? :O



Screenshot_5.jpg
Tak dalej uważam że jak na taką ilość bloków mało jest zieleni . Las przy Redzie jest tak na prawdę coraz bardziej jest wycinany. Zwłaszcza w okolicy aquaparku/prima brakuje takich miejsc.Oczywiście alternatywą są pola, ale ścieżki nie zawsze są dobrej jakości. Często to błotne, dzikie ścieżki a jak zajdzie się daleko w pola to ilość śmieci w krzakach przeraża.
A ja uważam, że przesadzasz i to zdrowo. Akurat żyjemy w okolicy praktycznie z każdej strony otoczonej naturą, wystarczy się tylko ruszyć z blokowiska.
Del
Nowy/a na forum
7 postów
Nowy/a na forum
Rejestracja: 8 lat temu

11 miesięcy temu

Salamandra pisze:
11 miesięcy temu
Del pisze:
1 rok temu
Salamandra pisze:
1 rok temu
Naprawdę uważasz, że w Redzie brakuje zieleni?? :O



Screenshot_5.jpg
Tak dalej uważam że jak na taką ilość bloków mało jest zieleni . Las przy Redzie jest tak na prawdę coraz bardziej jest wycinany. Zwłaszcza w okolicy aquaparku/prima brakuje takich miejsc.Oczywiście alternatywą są pola, ale ścieżki nie zawsze są dobrej jakości. Często to błotne, dzikie ścieżki a jak zajdzie się daleko w pola to ilość śmieci w krzakach przeraża.
A ja uważam, że przesadzasz i to zdrowo. Akurat żyjemy w okolicy praktycznie z każdej strony otoczonej naturą, wystarczy się tylko ruszyć z blokowiska.
Mam prawo mieć swoje zdanie. Uwielbiam spacery, ale np. na odcinku od aquaparku do Auchan nie ma żadnych łatwo dostępnych przez cały rok ścieżek do spacerów. Zapraszam na wiosnę iść w pola, niestety ale nie są to utwardzone ścieżki i po prostu ciężko się chodzi po błocie, w jak się zajdzie tak z 5 km tymi ścieżkami to ilość śmieci po krzakach smuci.
Przy każdym bloku są trawniki które są rozjeżdżane przez samochody, mini drzewka które nawet nie mają szansy wchłonąć wody z opadów.
ODPOWIEDZ